sklipkani, hadi
Chov hadů Chov sklípkanů Nabídka, hadi, sklípkani články, hadi, sklípkani Galerie, hadi, sklípkani Burzy, pavouci, sklípkani Odkazy, hadi, sklípkani Download, hadi, sklípkani Kontakt, hadi, sklípkani

Sklípkani

Sklípkanů je známo asi 92 rodů a 850 druhů.Často se používá zcela nesprávný název tarantule, který by spíše náležel slíďákům, avšak v cizojazyčné literatuře je tento název zcela běžný.My jsme zvyklí označovat příslušníky čeledi Theraphosidae jako sklípkany. Chov většiny sklípkanů je poměrně jednoduchý, je však třeba dodržovat několik pravidel.

Vzhled
Většina sklípkanů měří 5-8 cm, některé druhy však dorůstají mnohem více.Tělo jim většinou pokrývají chloupky a mají silné nohy. Sklípkani nechytají kořist pomocí pavučiny, ale pomocí citlivých štětinek na nahou odhadují polohu a velikost kořisti. Chodidlo a jitník bývají pokryty hustou vrstvou přichytných chloupků.Jsou tak přilnavé, že umožňují pavoukům šplhat i po skle. Některé severoamerické druhy mají na zadečku žahavé obranné chloupky, které mohou způsobit podráždění kůže a sliznice.Na pedipalpách a prvním páru kráčivých nohou jsou chloupky, které pavouk používá k lokalizování kořisti.

Rozšíření
Sklípkani obývají převážnou část subtropických pásem světa, a to jak deštné pralesy, tak pouště.Při přípravě terária a režimu péče nezapomínejte na jejich původ.

Tyto pavouky můžeme rozdělit do tří skupin:
Stromoví sklípkani, kteří mají poměrně malý zadeček a velké nohy, pomocí nichž se zachytávají hladkého povrchu. Tito pavouci si většinou staví pavučinová hnízda, ve kterých se ukrývají.Příkladem jsou druhy rodu Avicularia a Psalmopoeus z Jižní Ameriky, nebo rod Poecilotheria z Asie.
Zemní sklípkani, jsou většinou masivního vzrůstu, se silnýma nohama a oválným zadečkem.Např. zástupci rodu Brachypelma ze Severní ameriky.
Podzemní sklípkani si hloubí úkryty v půdě a mezi kořeny, které mohou dosahovat značné velikosti.Většinou čekají na kořist těsně pod vchodem do nory.Patří sem např. Citharischius crawshayi.

Více se o chovu sklípkanů dozvíte v rubrice články.

Zdroj: Eugéne Bruins - Teraristika


Výroba osb terariiTOPlist
Výroba osb terarii Výroba skleněných terarii Výroba teraria Osb teraria Skleněná teraria Teraria na zakázku Akvaria Teraria Pozadí do teraria 3D pozadi do terarii Terarijní pozadí Výroba osb teraria Osb teraria Osb terarium Výroba osb teraria Terarijní stěny Stojany na teraria