sklipkani, hadi
Chov hadů Chov sklípkanů Nabídka, hadi, sklípkani články, hadi, sklípkani Galerie, hadi, sklípkani Burzy, pavouci, sklípkani Odkazy, hadi, sklípkani Download, hadi, sklípkani Kontakt, hadi, sklípkani

Hadi

Hadi mají podlouhlé tělo bez končetin.Někteří primitivní hadi(např. velcí škrtiči) mají dosud zbytky pánevního pletence a drápky po stranách kloaky, které jsou zakrnělými končetinami.Jejich 160-435 obratlů jim zaručuje neobyčejnou ohebnost.Hadi se plazí pomocí břišních šupin, nebo zapřením ohybů těla o nerovnosti povrchu.Ocas je většinou krátký, hlava je jen nezřetelné oddělena od těla. Hadi se často klasifikují podle typu zubů.

Požírání potravy
Většina hadů zabíjí kořist zadušením, nebo jedem.Tzv.škrtiči přitáhnou stisk pokaždé, když kořist vydechne, takže se nemůže znovu nadechnout a udusí se.Jedovatí hadi rychlým pohybem kořist uštknou, pokud uteče, sleduje její pachovou stopu, dokud neuhyne. Hladkou kořist jako jsou novorozené myši, ryby, obojživelníky nebo žížaly, polykají hadi živé.Čelistní kosti nejsou v předu srostlé, ale spojené pružnými vazy, takže je hadu může do široka roztáhnout.Díky těmto vazům, nazávisle se pohybující levé a pravé dolní čelisti, vysunutelné průdušnici a pohyblivých žebrům může had spolknout i obrovskou kořist.

Smysly
Víčka tvoří nepohyblivou průhlednou blánu. Několik dní před svlékáním výron tekutiny oddělí staré víčko od nové blány, takže oko má modrobílou barvu.V této době had špatně vidí, proto se ho snažne nerušit a udržujte v teráriu zvýšenou vlhkost. Hadi nemají ušní otvory ani ušní bubínek, takže jsou prakticky hluší. Mohou však vnímat vibrace, zvláště z povrchu.Kmitají ve vzduchu rozeklaným jazykem a na patře v ústech mají zvláštní smyslové ústrojí. , zvané Jacobsonův orgán.Někteří velcí škrtiči mají ústní jamky citlivé na teplo a mezi očima a nozdrami mají žilky s výjmečně citlivými tepelnými senzory, kterými zaznamenávají i ty nejmenší rozdíly v teplotě.Kromě hroznýšovitých a některých dalších primitivnějších hadů mají hadi pouze jednu plíci, přičemž pravá je vícemeně zakrnělá.Zadní plíce je zvětšená a protažená do vzduchového vaku, díky němuž vydrží had až půl hodiny pod vodou.U dalších párových orgánů je pravá strana rovněž zakrnělá.

Rozšíření
Přibližně 2700 známých druhů hadů žijí v mírných a tropických pásmech po celém světě, v různých biotopech.

Více se o chovu sklípkanů dozvíte v rubrice články.

Zdroj: Eugéne Bruins - Teraristika


Výroba osb terariiTOPlist
Výroba osb terarii Výroba skleněných terarii Výroba teraria Osb teraria Skleněná teraria Teraria na zakázku Akvaria Teraria Pozadí do teraria 3D pozadi do terarii Terarijní pozadí Výroba osb teraria Osb teraria Osb terarium Výroba osb teraria Terarijní stěny Stojany na teraria